O myších a lidech – rozbor díla k maturitě (7)

 

Kniha: O myších a lidech

Autor: John Steinbeck

Přidal(a): Mvartova

 

 

 

 

 

1.Lterární druh: EPIKA

 

2. Literární žánr: NOVELA

 

3. Charakteristika díla

Téma(námět): kritika a odsouzení násilí, rasismu a vykořisťování lidí. Příběh dvou přátel, kteří pracují na farmě, aby si vydělali peníze a dosáhli svého snu(koupě vlastní farmy). Společenské poměry v prostředí venkova tehdejší ameriky.

Hlavní myšlenka: zachycení, jak se lidský sen může během chvilky rozpadnout, důležitost přátelství a lásky

• v novele je velmi dobře zachycena Amerika ve třicátých letech(rasismus, vztahy bílých a černých)

 

4. Zařazení do kontextu

• 30. léta 20.století

• meziválečná literatura, americký realismus (zobrazení skutečnosti)

• v této době se v Americe odehrává těžká hospodářská krize

• rasismus, literatura této doby řeší problémy obyčejných lidí za hospodářské krize

 

5. Charakteristika postav a vztah mezi nimi

George Milton – hodný, pracovitý, obětavý, toužící po spokojeném životě. Přítel Lennieho. I když se na Lennieho neustále zlobí a vyčítá mu, že se o něj musí starat, má ho ve skutečnosti velice rád.

Lennie Small – mentálně postižený, takže se někdy chová naivně a hloupě. Má myšlení a chování jako malé dítě. S Georgem mají sen vlastní farmy, kde chce mít králíčky(miluje hebké věci). Velmi pracovitý(udělá vše, co se mu řekne), silnější postavy, ale svou sílu neumí ovládat

Curley – žárlivý, malý, zakomplexovaný mladý muž, snaží se vynutit si autoritu, správcův syn

Curleyho žena – krásná, vyzývavá(koketuje s každým mužem), nepříliš inteligentní a rozmazlená; chtěla být herečkou, osamělá, chybí jí láska, její muž se jí dostatečně nevěnuje

Crooks – černoch, pracuje také na farmě, ostatním se straní(myslí si že je ,,černý,, a proto není hoden se bavit s bílými…)

Candy – stařec, který také pracuje na farmě, na jedné ruce mu chybí celá dlaň(je na farmě celkem přebytečný). Nakonec se připojí k Georgovi a Lenniemu k jejich snu.

Další postavy: Slim(kočí), Whit

 

6.Charakteristika prostředí, kde se děj odehrává

• Kalifornie, farma v salinaském údolí (poblíž města Soledad – jihovýchodně od jihoamerického města Salinas v západní Kalifornii)

 

7. Kompozice

autorská perspektiva: er – forma (forma vypravování ve 3.osobě)

• jednoduchá a přehledná stavba textu, neobsahuje úvahy, knoha se dobře čte

• příběh se odehrává chronologicky ( postupně od začátku až do konce, o předešlých událostech se dozvídáme z dialogů postav)

 

 

8. Jazyk

• příběh je postaven na dialozích (má blízko k dramatu)

• jednoduchý jazyk, slang, obecný a hovorový

• přehledná stavba větných celků

• kontrast mezi příjmením – Lennie Small(small=malý, Lennie je ale obrovský a mohutný)

 

 

9. Ostatní

LYNČOVÁNÍ – je násilí (někdy jen zmlácení, často vražda), prováděné jako trest prováděný mimo rámec zákona (George Lennieho zabíjí, aby ho ušetřil lynčování)

• novela vznikla v doběm, kdy autor působil ve Federální spisovatelské akci

filmová adaptace z roku 1992, Gary Sinise hraje George (hraje v Kriminálce NY), také režisér filmu, Lennieho hraje John Malkowich

• název knihy je odkazen k básni Myška skotského básníka Roberta Burnse

 

 

8.Děj (obsah díla)

George a Lennie cestují směrem k ranči, na kterém mají domluvenou práci. Lennie má po kapsách mrtvé myši, protože rád hladí jejich kožíšek. O poslední práci na ranči přišli kvůli Lenniemu, protože si chtěl pohladit šaty jedné dívky. Když ji nepouštěl, dívka začala křičet a obvinila Lennieho, že ji znásilnil. George se s Lenniem schovávali a potom utekli. Lennieho snem je starat se o králíky. George mu vypráví, že až si našetří dost peněz, budou mít své malé hospodářství. Na ranči pracují a seznamují se s místními zaměstnanci a obyvateli. Lennie má přikázáno mlčet, aby si nikdo nevšiml, že je hloupý. Správcův syn Curly je namyšlený a zlý a vyvolává konflikty. Vyprovokuje Lennieho, aby sevřel jeho pěst a Lennie mu omylem rozdrtí ruku, neboť Lennie neumí ovládat svou sílu. Curlyho žena chodí flirtovat se zaměstnanci. Všichni věří, že kvůli ní bude na ranči jednou veliký problém. Lenniemu je zakázáno se s Curlyho manželkou bavit, aby zase něco nezpůsobil.
Na farmě se narodila štěňata a Lennie za nimi chodí do maštale, protože je rád hladí. Protože nezná svou sílu, jedno štěně nechtěně zabije. Za Lenniem přijde Curlyho žena. Vypráví mu, že také ráda hladí jemné věci, nejradši ale své vlasy. Nabídne Lenniemu, aby si je také pohladil. Lennie to udělá, ale příliš jí cuchá vlasy a Curlyho žena křičí. Lennie se bojí, aby George neuslyšel křik (má strach, že mu George nedovolí hlídat králíky, když bude dělat problémy), a proto zacpe Curlyho ženě pusu a omylem jí zlomí vaz. Když ostatní najdou mrtvé tělo Curlyho manželky, dojde jim, že to má na svědomí Lennie. Celý ranč ho hledá, aby ho zlynčoval. Goerge ale ví, kde se Lennie schovává. Dorazí k Lenniemu dříve než ostatní. Vypráví mu o tom, jak se Lennie bude starat o králíky, až budou mít své malé hospodářství a zastřelí ho, aby ho uchránil před zlynčováním.

 

John Steinbeck

• 1902-1968, narozen v Salinasu(Kalifornie), zemřel v NY

• zobrazuje dobu hospodářské krize

• jeho knihy jsou jak tragické, tak humorné

• měl mnoho povolání, pracoval taktéž na farmě, ale nejvíce se uchytil jako novinář (poté spisovatel)

• vyvolal rozruch svým článkem o Vietnamské válce (jeho syn se účastnil bojů)

• ve svých dílech líčí život nižších vrstev

• nositel Nobelovy ceny

 

Další díla:

1. Pláň tortilla – hmorné vyprávění o kalifornských povalečích a ztracencích, kteří po svém vychutnávají život.

2. Hrozny hněvu – zfilmováno, román, považovaný za nejvýznamnější, vypráví o rodině vyhnané z pronajaté půdy (musí se odstěhovat). O otřesné bídě za hospodářské krize

3. Na Plechárně – první poválečné dílo, veselý případ jeho tvorby, román se zabývá osudy lidí žijících během Velké krize

4. Ryzáček -novela o dospívání venkovského chlapce Jodyho

5. Na východ od ráje– sága o třech generacích rodiny Trasků, vychází z mýtu o Kainovi a Ábelovi

Další podobné materiály na webu: