Černý kocour – rozbor díla k maturitě (2)

 

  Kniha: Černý kocour

  Autor: Edgar Allan Poe

  Přidal(a): Lucy

 

 

 

Literární druh: epika

Literární žánr: hororové, detektivní povídky

 

Charakteristika: Je to hororová povídka o tom jak vnitřní démon člověka, reprezentován zvířetem, donutí člověka, aby si zničil život.

 

Obsah díla:
Hlavním hrdinou je zde hodný člověk, milovník zvířat, s manželkou, rovněž milovnicí zvířat. Muž si jednoho dne na ulici všimne černého kocoura, na němž ho něco zaujme, a tak si jej vezme domů.

Po čase mu však na tom kocourovi přijde něco zvláštního, strašidelného. Začne být trochu paranoidní, ztratí práci a začne pít. To všechno, zejména pak alkohol, mění jeho povahu a tak brzy začne být hrubý nejen na všechna svá zvířata, zvláště na onoho černého kocoura, ale i na svou ženu. Dojde to dokonce tak daleko, že kocourovi vypíchne oko a po čase jej i usmrtí, oběšením na zahradě.

Jedním z mystických prvků v povídce je třeba to, že když jejich dům vyhoří, na jedné z jeho stěn jde jasně rozeznat podobiznu oné oběšené kočky.

Muž svého činu jaksi lituje a tak když narazí na kočku, jež je oné mrtvé podobná, vezme si ji domů. Nová kočka je černá a má rovněž jen jedno oko. Rozdíl je v tom, že pod krkem má bílý flíček. Časem mu však tahle nová kočka začne připadat ještě horší než ta stará, a k jeho alkoholismu přibude ještě paranoia. Novou kočku se rozhodne také zlikvidovat, jeho ženu mu v tom chce zabránit, a když zastaví jeho ruku se sekerou napřaženou proti kočce, tak vezme po hlavě ji.

Z prvotního zaleknutí nad vraždou své ženy se však rychle vzpamatuje a chladnokrevně a důkladně ji zazdí ve sklepě. Pak chce zabít onu proklatou kočku, ta však není k nalezení. Když po nějaké době přijde policie k němu do domu vyšetřovat její zmizení, nenachází zprvu nic. Chtějí se podívat ještě do sklepa, muž si je díky tomu že už nemá na očích onoho kocoura, najednou sám sebou zase jistý, takže je tam s klidem vezme. Když si tam rozhlížejí, tak jim dělá o starém domě přednášku a při odchodu zaklepe na zeď na důkaz pevnosti zdí domu, o které jim říkal. Najednou se zpoza zdi ozvou pro něj příšerné zvuky. Je to mňoukání kočky. Když policisté zeď rozbijí, nachází mrtvou manželku, které na hlavě sedí ona černá kočka s bílým flekem a posměšně mňouká. Muž je odsouzen k smrti a v cele sepíše tuto povídku.

 

Tematická výstavba:
Psáno v Ich formě.

Atmosféra strachu je v povídce navozována především záhadnými, až nadpřirozenými okolnostmi okolo kočky, kterou hlavní hrdina jednou přivede domů. Dalším aspektem je i zajímavý popis toho, jak alkohol mění dříve usměvavého milovníka zvířat na nerudného agresivního násilníka.

 

Autor:

Edgar Allan Poe (1809 – 1849)

Americký romantický básník, prozaik, literární teoretik a esejista.
Byl autorem zpravidla fantastických a mystických příběhů a zakladatelem hororového a detektivního žánru.

Jeho otec byl alkoholik a matku opustil ještě před Poeovým narozením. Jeho matka pak zemřela na TBC, když mu bylo okolo 3 let. Byl adoptován ale časem si i adoptivní rodinu odcizil kvůli jeho neustálým problémům s alkoholem, drogami a hazardem.

Po vydání příběhu „Rukopis nalezený v láhvi“ se stal se šéfredaktorem Southern Literary Messenger a užil si i krátké období slávy, než jej jeho sklony k drogám a hazardu uvrhli zpět do bídy.

Oženil se se svou 13ti letou sestřenicí. Jelikož alkohol a drogy mu způsobovali stavy deprese, přišel o zaměstnání a nakonec, 3 dny po jeho hospitalizaci ve stavu kómatu způsobeného drogami, zemřel.

Další díla:

báseň Havran a další básně 

Maják

 

Literární směr:

Romantismus (1. pol. 19. stol.)

– důraz na city a fantazii

– protiklad snu a reality – pocit osamění

– ústřední hrdina splývá a autorem

– touha po svobodě

– časté téma – nešťastná láska

 

Další autoři:

Německo:

Novalis – Heinrich von Ofterdingen

Bratři Grimmové – německé lidové pohádky

 

Anglie:

George Gordon Byron – Childe Haroldova pouť

Percy Bysshe Shelley – Odpoutaný Prometheus

Walter Scott – Ivanhoe

Emily Bronteová – Na větrné hůrce

 

Francie:

Francois René de Chateaubriand – Atala

Victor Hugo – Chrám Matky Boží v Paříži

Stendhal – Červený a černý, Kartouza parmská

 

Rusko:

Alexandr Sergejevič Puškin – Evžen Oněgin

Michail Jurjevič Lermontov – Démon, Hrdina naší doby

 

Česko:

Karel Hynek Mácha – Máj

Další podobné materiály na webu: