Černý kocour – rozbor díla k maturitě (4)

 

  Kniha: Černý kocour

  Autor: Edgar Allan Poe

  Přidal(a): Míša

 

Literárněhistorický kontext:

Americký zakladatel hororových, detektivních a vědeckofantastických povídek, který žil v letech 1809-1849, se proslavil i jako básník (např. Havran) Dokázal mistrovsky zachytit stav osoby, která příběh vypráví. Další díla lze považovat za ranou science fiction. Napsal i několik humoristických příběhů. Poe značně ovlivnil evropskou literaturu, zejména francouzské symbolisty v průběhu 1. poloviny 19. století.

 

Forma: próza

Druh: epika

Žánr: hororová povídka

 

Tematický plán:

– téma: Muž milující zvířata se změní v člověka, který zvířata nenávidí. Zavraždí svého kocoura, a po té omylem i svoji ženu při snaze zavraždit druhého kocoura, kterého našel na ulici a přivlastnil si ho.

 

děj, prostředí a čas: Muž se nachází ve svém domě se zahradou, kde oběsí svého prvního kocoura. Poté se jde projít, a tam nachází druhého kocoura, kterého zazdí ve sklepě společně se svojí mrtvou manželkou. Celí příběh vypráví ve vězení den před svojí smrtí.

 

– postavy:

Muž: Vypravěč, který ve vězení popisuje, jak se tam dostal. Prvně hodný, pracující a milující. Pak se z něj stává paranoidní alkoholik bez práce, na konec také vrah.

– Žena: Nevinná manželka vypravěče se jen snažila zabránit svému muži ve vraždě kocoura, ale nakonec byla zavražděna ona.

– Černý kocour:

– Černý kocour s bílou skvrnou:

– Policie

 

Plán kompoziční:

– psáno chronologicky (ne na začátku, když je muž ve vězení)

 

Plán jazykový:

– ich-forma

– nepřímá řeč, přímá řeč

– vypravěč splývá s postavou muže

slovní zásoba: spisovná, knižní

 

Obsah díla:

Hlavní hrdina je zde hodný ženatý muž, který je milovník zvířat, stejně jako jeho žena. Muž jednoho dne uvidí černého kocoura na ulici. Kocour ho něčím zaujme, a tak si muž vezme kocoura s sebou domů.

Ovšem muži po nějaké době začne na kocourovi připadat něco zvláštního, strašidelného. Muž po čase začne být trochu paranoidní, ztratí práci a začne pít. Tyto věci zapříčiní změnu jeho povahy. Muž začíná být hrubí na svá zvířata, které miloval, a bohužel nejen ne ně. Začíná být hrubý také na svoji ženu. Jeho nová hrubá povaha začíná být horší a horší. Dojde to k tomu, že kocourovi vypíchne oko a po čase ho zabije, oběšením na zahradě.

Jedním z mystických prvků v povídce je třeba to, že když jejich dům vyhoří, na jedné z jeho stěn jde jasně rozeznat podobiznu oběšené kočky.

Muž svého činu lituje a tak když narazí na kočku, která je podobná mrtvé kočce, vezme si ji domů. Nová kočka je černá a má také jen jedno oko. Rozdíl je jen v tom, že pod krkem má bílý flíček. Časem mu tahle nová kočka začne připadat ještě horší než ta stará a k jeho alkoholismu přibude ještě paranoia. Novou kočku se rozhodne také zlikvidovat, jeho žena mu v tom chce zabránit, a když zastaví jeho ruku se sekerou napřaženou proti kočce, tak se sekera zasekne ženě do hlavy.

Z prvotního zaleknutí nad vraždou své ženy se však rychle vzpamatuje a chladnokrevně a důkladně ji zazdí ve sklepě. Pak chce zabít i tu kočku, ta ale není k nalezení. Když po nějaké době přijede polici k němu do domu vyšetřovat její zmizení, nic nenachází. Chtějí se podívat ještě do sklepa, muž si je najednou sám sebou zase jistý, díky tomu že už kocoura nemá na očích. Takže je tam s klidem vezme. Když se tam rozhlížejí, tak jim dělá o starém domě přednášku a při odchodu zaklepe na zeď na důkaz pevnosti, o které jim říkal. Najednou se zpoza zdi ozvou pro něj příšerné zvuky. Je to mňoukání kočky. Když policisté zeď rozbijí, nachází mrtvou manželku společně s černou kočkou. Muž je odsouzen k smrti a v cele píše tuto povídku.