Kniha: A pak nezbyl žádný
Autor: Agatha Christie
Přidal(a): Eva
Agatha Christie (1890 – 1976)
- Anglická prozaička, jedna z nejznámějších spisovatelek všech dob se narodila 1890.
- Studovala v Paříži, poté pracovala jako dobrovolná sestra za válek – znalosti léků a jedů využila ve svých detektivkách.
- Byla dvakrát provdaná, nechala si však jméno svého prvního manžela Christie, protože pod tímto jménem byla zaběhnutá jako autorka. V meziválečném období na 11 dní záhadně zmizela.
- Mezi její nejznámější díla patří detektivky Záhada na zámku Styles, Vražda v orient expresu, Pět malých prasátek, Smrt na Nilu…
- Získala titul Dáma br. impéria.
- Zemřela v roce 1976.
Literární kontext
- 20. století, kniha napsaná 1939 moderní literatura – žánr je detektivní román.
Detektivní literatura
- Jeden z nejoblíbenějších žánrů zábavné literatury
- Vznikla až koncem 19. století, počátky můžeme najít již v 18. století (loupežnické a pikareskní romány)
- Za zakladatele je považován Edgar Allan Poe
- Detektivka = příběh se zápletkou, která je založena na zločinu (nejčastěji vraždě), který vyšetřuje detektiv (profesionál, policista, soukromý detektiv, laik). Čtenář sleduje spolu s vyšetřovatele stopy dedukuje z různých informací
Další díla období či žánru:
- Sněhulák (Jo Nesbo) – detektivní román o sériovém vrahovi v Norsku.
- Sherlock Holmes (Arthur Conan Doyle) – série detektivních příběhů o slavném detektivovi.
- Pán prstenů (J.R.R. Tolkien) – epická fantasy trilogie o boji dobra proti zlu.
- 1984 (George Orwell) – dystopický román o totalitním režimu a sledování.
- Harry Potter (J.K. Rowling) – série knih o mladém čaroději a jeho dobrodružstvích.
- Smrt favorita (Dick Francis) – detektivní román z prostředí dostihů.
Rozbor: A pak nezbyl žádný (1939)
- Detektivka z roku 1939, prvně vydána v Británii, v USA o rok později.
- Nejprve pod titulem Deset malých černoušků nyní v novém překladu a s novým názvem A pak už nezbyl žádný, nebo Deset malých indiánů.
- Literární druh: epika
- Literární žánr: detektivní román
Téma a motivy:
- Téma: Braní spravedlnosti do svých rukou.
- Motiv: Vraždy, viny, trest, strach, neznámo, báseň (Frank Green) – předpověď, hraní si na Boha, vztahy, nedůvěra, dokonalá vražda, sebevražda, tajemství minulosti.
Námět, kontext tvorby:
- Báseň – upravená báseň 10 malých Indiánů, keramické figurky na jídelním stole
- Autorka měla ráda dětské říkanky a proto celou detektivku postavila podle básničky, která udává skoro celý děj knihy. Nejedná se ani o první ani o poslední dílo.
Kompoziční výstavba:
- Chronologické uspořádání s prvky retrospektivy
Vypravěč:
- Er – forma, Vševědoucí vypravěč
Vyprávěcí způsoby:
- Přímá řeč
Typy promluv:
- Pásmo vypravěče, dialogy, monology
Jazykové prostředky a jejich funkce:
- Slova spisovná – neutrální (dům), hovorová (zakuckal), knižní (klást pasti)
- Poetismy – slova básnická (pře)
- archaismy – slova zastaralá (klest)
- termíny –odborné názvy (injekční stříkačka) slova přejatá (revolver)
- slova nespisovná – citově zabarvená slova (malinký)
- vulgarismy –hrubé, společensky nevhodné, vulgární výrazy (pitomče, sviňská smůla)
- Autorka to psala tak, že se postavy neznaly a proto si vykaly, zároveň byli všichni starší a rozumní a proto na sebe nepokřikovali nadávky. Bylo to ve 20. století a proto i gramofonové desky atd.
Tropy a jejich funkce:
- Metafora – obvinění jsou ovšem přitažená za vlasy a směšná
- Metonymie – srdce jako z křemene
- Eufemismus – zakuckal
- Hyperbola – za nic na světě by jste nepřiměla služebnictvo, aby tu v zimě zůstalo
- Personifikace – střely létající
- Alegorie – deset malých černoušků
- Symbol – básnička, figurky na stole
Postavy:
Hlavních deset postav, všichni jsou neutrální:
- soudce Lawrenc Wargrave – Odsoudil nevinného člověka na trest smrti. Je rozhodný, přísný.
- učitelka Vera Claythornová – Hlídala chlapce, který se utopil. Je tichá, má strach, rozumná.
- kapitán Philip Lombard – Nechal na pospas v Sahaře 21mužů. Je silný, ostražitý.
- Emily Brentová – Vyhnala z domu svojí těhotnou služebnou, ta umřela. Je starší, tajemná, rozvážná.
- generál John Macarthur – Když byl ve válce tak poslal na smrt milence své ženy. Je smířený s osudem.
- doktor Edward Armstrong – Byl opilí při jedné operaci, pacient zemřel. Je bezmocný, má strach.
- Tony Marston – Jednou přejel dvě děti. Je ukvapený, zbrklý.
- detektiv William Blore – Svědčil proti nevinnému muži a on pak šel na povinné práce a tam za rok zemřel. Má strach, proto přestal být ostražitý a začal být podezíravý.
- Thomas Rogers a Ethel Rogersová – manželé, slouží na Černochově ostrově. Pracovali u staré paní, nepodali jí lék když měla záchvat a ta zemřela.
- N. Z. Namy – tzv. neznámý, fiktivní postava, vrah, nelítostný, baví ho to.
Časoprostor:
- Celé se to odehrává na ostrově, kam bylo všech deset postav pozvaných. Je to ve 20. století, protože se tam občas baví o tom jak např. v 30 letech se něco stalo.
Děj (obsah) díla:
Pozvání na Černochův ostrov se záhadným majitelem. Pan Wargrave – pozván bývalou milenkou, Vera Claythornová – získala prázdninovou práci, Philip Lombard – obchodně, Emily Brentová – pozvána (neznámou) známou, generál Macarthur – pozván na setkání známých, doktor Armstrong – soukromá lékařská konzultace (za určitou sumu), Tony Marston – pozvání od kamaráda, kterého dlouho neviděl, pan a paní Rogersovi – najmuti dopisem jako personál, pan Blore – jako detektiv, dozorce. Všichni jsou dopraveni v loďce Fredem Narracotem na ostrov. V domě čekají jen manželé Rogersovi (mají za úkol vše připravit). V pokoji každého z hostů visí říkanka o deseti malých černoušcích. Při společné večeři se ozve Hlas. Postupně obviní každého z podílu na smrti někoho/vraždy/mnohonásobné vraždy.
Deset malých černoušků hostil děda Vševěd, jeden z nich se zakuckal, zbylo jich jen devět. Anthony Marston – vypil kyanid po večeři, vinen z přejetí dvou dětí při bezohledné jízdě.
Devět malých černoušků chtělo sypat kosům, jeden se včas nevzbudil, zbylo jich jen osm. Paní Rogersová – silná dávka prášků v pití, smrt ve spánku, měla podíl na smrti bývalé zaměstnavatelky.
Osm malých černoušků vyšlo si hrát před dům, jeden z nich se potloukl, zbylo jich jen sedm. Generál Macarthur – zabit na pláži, očekával smrt, vinen posláním na smrt milence své ženy – svého podřízeného.
Sedm malých černoušků šlo naštípat klest, jeden z nich se posekal, zbylo jich jen šest. Rogers – zabit při štípání dříví, podíl na smrti bývalé zaměstnavatelky.
Šest malinkých černoušků chtělo vybrat med, čmelák píchl jednoho, zbylo jich jen pět. Emily Brentová – omamující látka v kávě, zabita jedem v injekční stříkačce, zodpovědná za smrt bývalé zaměstnankyně.
Pět malinkých černoušků k soudu spolu míří, jeden z nich se soudcem stal, zbyli jenom čtyři. Vzájemné hlídání, skupinu opouští vždy jen jeden, nedůvěra. Soudce Wargrave – fingovaná nachystaná vražda zastřelením.
Čtyři malí černoušci nechali všech pří, jeden z nich šel pasti klást, do světa šli tři. Armstrong – dohoda s Wargravem (jediný věděl, že stále žije), chytil se do nachystané léčky, shozen z útesu při pátrání, vinen smrtí pacientky – z nedostatku úcty se opil před operací.
Tři malincí černoušci šli ulovit medvěda, medvěd sežral jednoho, zbyli jenom dva. Blore – zabit shozením mramorových hodin se soškou medvěda, vinen křivým svědectvím u soudu, jež zavinilo smrt.
Dva malincí černoušci chodili dvě hodiny, jeden klest na skále a tak zbyl jen jediný. Vera a Lombard najdou mrtvolu Armstronga vyplavenou na skále. “Jeden z nás je vrah” – Vera Lombarda zastřelí. Vinen smrtí 21 mužů, které nechal osudu a utekl.
Jeden malý černoušek vztek měl na svět zrádný, proto se sám oběsil – a tak nezbyl žádný. Pro Veru je přichystaná scéna z pobřeží (vinna utopením chlapce, kterého měla na starost) a oprátka v jejím pokoji (Wargrave čeká ve skříni). Sama se oběsí. Wargrave uklidí podkopnutou stoličku, lehne si do postele a sám se zastřelí stejně jako kdyby umřel v jedné ze slok. Vinen všemi vraždami předtím. Najde se jeho dopis.
Inspirace dílem
- V průběhu let byl několikrát zpracován jako film či seriál.